Kolmanda Rahvuslaste Suvekooli teemadering ulatus tursast Rousseau´ni'
- Lisainfo
- Kategooria: Klubi koolid
- Avaldatud: laupäeval, 16 aprillil 2016 17:34
- Kirjutas Autor
- Klikke: 2427
Rahvuslaste Tallinna Klubi (lüh. RTK) eestvõttel toimus 12.-14. augustini 2011 Kolmas Rahvuslaste Suvekool. Üritus korraldati Lääne-Raplamaal, täpsemalt Vana-Vigalas asuvale Pärna turismitalule kuuluvas kohvikus „Madissoni kutsikad“ (mõlema omanikuks on innukas eesti patrioot, täpne laskur Reemet Kasekamp). Kavas olid nii loengud, filmiseansid kui ka ajurünnaku tüüpi arutelu.
Esimesel päeval oli kavas kaks loengut ja kaks filmiseanssi.
Avaloengu pidas Ene Koitla. Pealkirja „Eesti haridus järgneval kümnendil“ kandnud loengus rääkis Eesti Infotehnoloogia Sihtasutuse e-Õppe Arenduskeskuse juhataja E. Koitla sellest, kuidas e-õpe pakub võimalusi, mille tõhusus ulatub haridusvaldkonnast kaugemalegi. Samas nentis ettekandja kurbusega, et Eesti õppeasutuste ja seeläbi ka elanike haridustase muutub aina madalamaks ning õppimissoovi puudumisel ei suuda parimadki õppeviisid ega -vahendid inimest targ(em)aks muuta.
Seejärel pidas RTK rajaja, teenekas iseseisvuslane Jaan Hatto loengu teemal „Koos Jean-Jacques Rousseau´ga parema ühiskonna otsingul, tema raamatu „Ühiskondlikust kokkuleppest“ ainetel“. Selles tutvustas ettekandja kõnealuse šveitsi-prantsuse mõtleja seisukohti inimese ja ühiskonna suhtes ning arutles, milliseid neist saaks rakendada tänapäevalgi. Loengu käigus selgus, et osa neist on kasutusel ka RTK-s, kuigi RTK liikmed olid selle kasuks otsustanud ise, mitte aga Rousseau´ pärandi mõjul.
Filmiõhtu sissejuhatuseks vaadati ühiselt dokumentaalfilmi „For Cod´s Sake“ (valminud 2009.a.; lavastaja: Folke Rydén (Rootsi)), mis tutvustas Läänemere tursa halba olukorda ja näitas ilmekalt, et Euroopa Liidu (lüh. EL) senise kalanduspoliitika jätkudes võib tursk Läänemerest kaduda juba lähitulevikus. Filmist ilmnes, et EL-i juhtkond tegutseb isegi praeguses, tursale püsimajäämise seisukohast üliohtlikus olukorras pigem kalatöösturite kui looduskaitsjate soovitusi arvestades ja lükkab päästva lahenduse muudkui edasi.
Õhtu lõpetas lühifilm „Aga kui tegelikkus on väljamõeldis?“ (ingl. k. „What If Reality Is Fiction?“), mis pajatas sellest, et tänapäeval osutub aina suurem hulk vandenõuteooriateks tembeldatud asju lähemal vaatlemisel ehtsaks vandenõuks. Film kutsus vaatajat üles mõtlema oma peaga ja suhtuma peavoolu ajakirjanduse pakutavasse väga (allika)kriitiliselt.
Teisel päeval kl. 11 avati suvekool pidulikult – lipuheiskamise ja hümnilaulmise saatel. Kl. 12 rääkis Tallinna Ülikooli õppejõud, bioloog Tõnu Ploompuu oma loengus „Eugeenika XXI sajandil“ sellest, kuidas on inimese tõuaretust tehtud varem ja kuidas tehakse käesoleval sajandil. T. Ploompuu juhtis tähelepanu ka dotatsioonide kahjulikule mõjule tänapäeva inimese ja üldse kogu ühiskonna arengule.
Järgmises loengus (pealkiri: „Eesti jätkusuutlikkus“) tutvustas ühiskonnateadlane, emeriitprofessor Ülo Vooglaid ühiskonna, üldse inimkoosluse nõrku kohti ja rääkis, kuidas need kõrvaldada ning mis juhtub siis, kui need jäetakse kõrvaldamata. Ettekandja sõnul meenutab kaasaja Eesti ühiskond „Titanicut“, mis kihutab valel kursil jäärapäiselt oma hukule vastu. Jäämäega kokkupõrkamist oleks täiesti võimalik vältida, kuid seni pole seda teha tahetud, kuna ollakse veendunud kursi (ainu)õigsuses.
Suvekooli üllatusesinejaks oli sedapuhku itaallane, kes rääkis sellest, mis Itaalias nüüdisajal tegelikult toimub ja millised on itaallaste tegelikud hoiakud mitmegi võtmetähtsusega küsimuse suhtes. Kuulajate soovil peatus esineja üsna pikalt ka Mussolini, fašismi ja maffia rollil itaallaste elus.
Filmiõhtu ajal vaadati ühiselt Jüri Lina tänavu valminud dokumentaalfilmi „Täitmatu Uroboros“.
Kolmandal, ühtlasi viimasel päeval korraldati „Madissoni kutsikate“ vahedusse lähedusse jääva Vigala mõisa ees pikk, oma ägeduselt kohati ajurünnakut meenutav arutelu olukorrast Eestis, mujal Euroopas ja RTK-s ning kavandati edaspidiseid üritusi. Lisaks pidas RTK liige Feliks Saarevet ettekande eesti keele taandarengust viimasel ajal ning J. Hatto rääkis oma vanaisa seotusest Vana-Vigala mõisaga.
III Rahvuslaste Suvekool lõpetati piduliku lipulangetamisega 14. augusti pärastlõunal. Suvekoolis osales (koos loengupidajatega) kokku 36 inimest.
„Madissoni kutsikate“ omanik, Pärna turismitaru peremees Reemet Kasekamp hoolitses selle eest, et suvekoolilistel oleks tänavugi kõik soovid täidetud. (Samas paigas peeti ka I ja II Rahvuslaste Suvekool.)
RTK korraldab alates 2009. aasta suvest igal aastaajal ühe koolituse, vastavalt siis kevad-, suve-, sügis- ja talvekooli.
Tõnu Kalvet